Funkční trénink

30.07.2011 19:35

 

     Funkční trénink je vlastně opak cvičení na izolovaných strojích. Pochází z rehabilitace a využívat ho mohou rodiče hrající si s dětmi, tak i elitní sportovci ve svém tréninku. Funkční trénink spočívá především ve využití vlastního těla jako nejpřirozenějšího

 posilovacího stroje, který máte k dispozici. Učí tělo využívat vlastní potenciál, který mu byl dán od narození. Trénujete variabilně kdekoliv (fit zóna, hřiště, hala, park), bez klasického fitka a strojů, pouze s váhou vlastního těla. Park se stane Vaším fitkem a tělo Vaší činkou.

 

 

     Funkční trénink spojuje výhody několika druhů cvičení v jeden celek tak, aby bylo dosaženo těch nejlepších výsledků. Je jedinečný zejména v tom, že při cvičení je zapojeno maximální množství svalových skupin a trénujete celé pohybové vazby. Na rozdíl od izolovaných jednostranně vedených pohybů, které nemají takový význam pro každého jedince vyjma bodybuildingových nadšenců. Právě touto komplexností se funkční trénink odlišuje od ostatních druhů tréninků.


 

 

      Zlepšuje přirozeným způsobem funkčnost pohybového aparátu, celkovou kondici, účinně redukuje hmotnost, formuje postavu, minimalizuje riziko zranění, je ideální prevencí proti bolestem zad, zefektivňuje tělesnou motoriku a 

vede k posílení stereotypu správného držení těla.

     Cvičení pochází z rehabilitace, při níž se aplikovaly sestavy cviků napodobující pohyby v běžném životě, tím došlo k utvrzení vlastního pohybu, zvýšila se výkonnost a potlačily se negativní dopady jednostranného zatížení. Dnes se funkční trénink používá také ve sportu a k základnímu funkčnímu 

tréninku nám postačí váha našeho vlastního těla. Pro pokročilejší, efektivnější a zábavnější cvičení můžeme zapojit různé cvičební pomůcky, které nás posunou dále.

Například:

  • TRX
  • Flowin
  • BOSU
  • Kettlebels
  • Powerbags
  • Medicinballs
  • CoreBoards
  • Překážková dráha
  • Runbiking

 

Rozdíl od klasického tréninku:

     Jako klasický trénink bychom si mohli představit cvičení vsedě, tj. cvičení na tradičním pevném stroji s izolovaným rozsahem pohybu (často jen v jedné rovině) bez účasti stabilizačního svalstva. Izolované cviky procvičují bohužel jen svalovou skupinu, nikoliv však pohyb jako takový.

     Většina aktivit v životě člověka obsahuje naproti tomu široký rozsah pohybu. Výkonností běžec by si zcela jistě nevystačil izolovanými stroji na předkopávání a zakopávání...tvořit pohybové vzorce je na strojích nemožné... Základní cviky typu dřepů jsou již o krůček dál. Když vyzkoušíme dřepy na nestabilní ploše, jsme rázem vystaveni zcela odlišným podnětům.

Není nad další příklad z praxe:

     Pokud do cíleného tréninku zapojíme například pytlíky s pískem, celé tělo se musí co nejrychleji přizpůsobit novým podmínkám, pracovat s novým těžištěm těžiště, někde přidat nebo ubrat napětí svalů atp. Obdobně jako zmíněné balanční plochy. Čím více podnětů tělo dostane, tím více odpovědí musí být učiněno...

     K aplikování funkčního cvičení můžeme využít kromě naší hmotnosti také jednoruční činky, kettlebell,volné kladky (a jejich konstantní zátěž), velké míče, malé míčky, overball, medicinbal, cvičební gumy,gumičky, expandery, balanční podložky a plošiny, vaky s pískem a dnes stále atraktivnější novinky jako TRX, Bosu, Flowin atd.

 

     Proč je tak funkční trénink důležitý? Akce a reakce se neúčastní pouze svaly, ty by bez součinnosti nervo-svalového systému nevěděly, co mají dělat. Hlavním ředitelem je CNS (centrální nervová soustava), kde mozek a mícha zodpovídá za veškerou svalovou práci.  CNS vnímá každou činnost jako celek, nikoliv jako součet izolovaných aktivit jednotlivých svalů. Proto je funkční cvičení tak prospěšné a důležité! Kromě svalů trénujeme při tomto specifickém také řídící funkce, které musí najít cestu k provedení cviků ve ztížených podmínkách, a zároveň si pečujeme o celý náš kloubní aparát. V rámci terapie se zpevňují vazy a stabilizují klouby.

 

 

Funkční trénink je efektivní, náročný a zábavný. Ukáže Vám úplně nový pohled na cvičení, nebo ho můžete jen zakombinovat do Vašeho tréninku.

 

www.hfd.co.nz/training-info/training-categories/core-functional-training-2/

www.steve-jack.com/